Közös a feladatunk, a felelősségünk! – konzultáció kezdődik Székesfehérvár klímastratégiája kapcsán borító

Közös a feladatunk, a felelősségünk! – konzultáció kezdődik Székesfehérvár klímastratégiája kapcsán

2022.03.23. 08:45

Elkészült Székesfehérvár klímastratégiája, melynek célja, hogy a város hatékonyan alkalmazkodjon az elkerülhetetlen környezeti változásokhoz, és magas színvonalú, élhető környezetet biztosítson a jövő generációi számára hosszú távon.

A KLÍMASTRATÉGIA ALAPDOKUMENTUMAI ITT ÉRHETŐEK EL, ÉS ITT VÁRJÁK A VÉLEMÉNYEKET, JAVASLATOKAT IS!

A szakmai anyag véglegesítéséhez párbeszéd indul, melyben bárki megfogalmazhatja véleményét és javaslatait. A Közgyűlés várhatóan tavasszal szavaz a stratégia jóváhagyásáról. Idén április 22-én, a Föld napján a Sóstó Látogatóközpontban szervezett konferenciát Székesfehérvár Önkormányzata és az Energiaklub Szakpolitikai Intézet és Módszertani Központ Egyesület. A tanácskozást akkor azzal zárták, hogy év végére elkészül az évtizedeket meghatározó klímastratégia, melynek célja, hogy a város hatékonyan alkalmazkodjon az elkerülhetetlen környezeti változásokhoz. A szakmai anyag összeállt, most pedig társadalmi konzultáció kezdődik a város honlapján keresztül, hogy bárki megfogalmazhassa véleményét, javaslatait. A lakossági álláspontokat is figyelembe véve a Közgyűlés várhatóan áprilisban dönt a tervezet elfogadásáról.

„Nagyon fontos állomásához érkeztünk annak a munkának, melynek eredményeképpen elkészül a város klímastratégiája, ami alapján megszülethetnek a következő évek fontos döntései.” – fogalmazott a társadalmi konzultáció indulását bejelentős sajtótájékoztatón dr. Cser-Palkovics András polgármester. Emlékeztetett arra, hogy korábban Magyarország 23 megyei jogú városa egységesen, összefogásban csatlakozott az Under2 nemzetközi klímavédelmi együttműködéshez. A városok világszerte 2050-ig vállalnak klímavédelmi célokat. A 23 magyar város mindegyike célul tűzte ki saját klímastratégiájának kidolgozását és azt, hogy a döntéseit ennek mentén hozza meg a következő évtizedekben.

Fontos állomás, hogy az Energiaklub Egyesület az önkormányzat cégeinek és szakembereinek együttműködésével elkészítette a fehérvári stratégia tervezetét. Elsőként a város honlapján, majd később egyéb felületeken és 2022 első negyedévében szakmai programokon is lehetőség lesz a konzultációra, melyben a városlakók, a szakemberek, a civil közösségek véleményét várja az Önkormányzat február végéig. „Minél több, a környezetvédelem iránt elkötelezett ember tegyen javaslatot, hogy minél nagyobb társadalmi elfogadottsága legyen a stratégiának, amit tavasszal tervez elfogadni a Közgyűlés.”

A polgármester kiemelte: a stratégia 2030-ig fogalmaz meg vállalásokat nem pusztán az Önkormányzat, hanem Székesfehérvár egész közössége számára, ezért is fontos, hogy minél többen nyilvánítsanak véleményt. A kezdeményezést a városvezetés nem kívánta a jövő év első időszakának közéleti eseményeihez kapcsolni, így mindenképpen ezeket követően döntenek majd a stratégiáról. „A kérdés sokkal fontosabb annál, minthogy napi politikai mérkőzések színterévé tegyük. A város életét, jövőképét, fejlesztéspolitikáját, működtetését határozza meg, ezért fontos, hogy a maga súlyával és komolyságával kezeljük.” – fogalmazott dr. Cser-Palkovics András.

„Székesfehérvár városa a jövő generációi számára is élhető, magas színvonalú épített és természeti környezetet kíván biztosítani, úgy, hogy a város működése minél kevesebb energiafogyasztással és üvegházgáz-kibocsátással járjon, és a település képes legyen rugalmasan reagálni az éghajlatváltozás kihívásaira.” – olvasható a stratégiában, melyről Györök Orsolya városi főkertész beszélt.

Elmondta, hogy a dokumentum két részből áll: A Helyzetértékelés feltárja a település területéhez kötődő CO2-kibocsátás mértékét és forrásait, valamint felméri az éghajlatváltozás városra gyakorolt, veszélyeztető kockázatait. A CÉLOK ÉS INTÉZKEDÉSEK fejezet megfogalmazza a vállalásokat és a tennivalókat.

A tervezet elkészítéséhez a 2019-es évet vették alapul, amikor a város a CO2-kibocsátása 977.650 tonna, azaz egy főre jutóan kb. 10 tonna volt, ami nagyon magas. Cél, hogy ezt az értéket 2030-ig 20 százalékkal csökkentsék. Ebben közösen kell szerepet vállalnia az Önkormányzatnak, a lakosságnak, az ipari és szolgáltató szektornak, de ide tartozik a közlekedés és a közvilágítás modernizációja, a zöldfelületek növelése és a hulladékkezelés is – ezek mind olyan intézkedések, melyek összességében a közös cél szolgálják.

„A klímaváltozás már elkerülhetetlen, a változásokhoz alkalmazkodnunk kell. Székesfehérváron a szélsőséges hőmérsékleti viszonyokat és az egyre hosszabb aszályos időszakokat érezzük leginkább. Ezek csökkentéséhez már azzal is hozzájárulunk, ha hőszigeteljük az otthonainkat. A csapadékvíz összegyűjtése és helyben hasznosítása is fontos alkalmazkodási pont.” – emelte ki Györök Orsolya.

Csanády László, a Prosperis Alba Kutatóközpont ügyvezetője elmondta, készek arra, hogy a tudásukat és a szakértelmüket a város és a lakosság szolgálatába állítsák. Szavai szerint a klímastratégia azért fontos, mert a jövőnket határozza meg, és azt, hogy egy szebb, jobb jövőt hagyjunk magunk után. A Központ a konzultációban szerepet vállal tudományos konferenciák szervezésével, kutatások lebonyolításával, az egyes emberek véleményének megkérdezésével és összesítésével.

Mondja el véleményét!

*
*
Székesfehérvár Sétáló utca