A 2020-ban alapított Klímapolitikai Intézetnek egyfajta iránytű szerepet szántak, mely a tudományos tények figyelembe vétele mellett próbál irányt mutatni, megoldási lehetőségeket találni.
Mint az előadás kezdetén Litkei Máté hangsúlyozta, lényegesnek tartja, hogy a klímaváltozásról és az egyéb természeti témákról közérthetően és szélsőségektől mentesen lehessen beszélni, valamint, hogy a hazai közbeszédet egy pánikkeltéstől és tagadástól mentes, az észszerűséget és a tradíciókat tiszteletben tartó gondolkodás határozza meg.
A mítoszok és tévhitek generálásában a médiának is nagy szerep jut. Sokszor pedig egy- egy katasztrófahír felnagyításában is szerepet játszanak.
A Klímapolitikai Intézet igazgatója kiemelte: vannak mítoszok a környezetvédelemmel és a klímavédelemmel kapcsolatban – ezek a mítoszok azonban általában sokkal inkább távolabb visznek minket a megoldás megtalálásától – hiszen, sok esetben a tudományos tények helyett már csak egy hiányos narratíva jut el az emberekhez.
Az Klímapolitikai Intézet igazgatója szerint jelenleg két szélsőség jelenik a klíma- és éghajlatváltozással kapcsolatban.
Klímaváltozás tényének a tagadása, az egyik olyan szélsőség, melyet igyekeznek lebontani. Ugyanakkor ezzel szemben áll egyfajta pánikkeltés is – melyet inkább a „megoldás centrikus” gondolkodás irányába kellene előremozdítani, észszerű, racionális és gazdaságos megoldások bemutatásával. Az általa képviselt konzervatív megközelítés, elsősorban „középutas”, vagyis próbálja a az említett szélsőségeket megkerülni. Litkei Máté előadásában elmondta, egyfajta folytonosságban hisz, forradalmak helyett folyamatos és fokozatos átmenetre van szükség.